2021-03-02
АНУ доллар 2,849.71₮
Ангилал: Хөдөө аж ахуй

Улсын аварга малчин, саальчин, фермер, тариаланчийг тодрууллаа

2021-02-10 14:25:00

Монгол Улсын Засгийн газрын 2021 оны 2 дугаар сарын 10-ны өдрийн тогтоолоор Улсын аварга малчин өрх, Улсын хошой аварга малчин өрх, Улсын аварга саальчин, Улсын аварга фермер, Улсын аварга тариаланч хамт олон, Улсын аварга тариаланчийг тодрууллаа.

21 аймгийн 150 малчин өрхийг Улсын аварга малчин өрхөөр, 13 аймгийн 13 малчин өрхийг улсын хошой аварга малчин өрхөөр, 6 аймгийн 6 саальчинг улсын аварга саальчнаар, 4 аймаг, нийслэлийн 5 фермерийг улсын аварга фермерээр, 14 аймгийн 21 иргэнийг улсын аварга тариаланчаар, 8 аймгийн 12 аж ахуй нэгжийг улсын аварга тариаланч хамт олноор тус тус шалгарууллаа.

“Улсын аварга малчин өрх”-өөр:

- Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын Хөнөг багийн малчин Баасанжавын Сүхбат, Цэцэрлэг сумын Хонгорж багийн малчин Цэрэндоржийн Пүрэвдорж, Хотонт сумын Бургалтай багийн малчин Жигмэдсорогдонгийн Батсайхан, Ихтамир сумын Бугат багийн малчин Жадамбын Мөнхбат, Өндөр-Улаан сумын Хануй багийн малчин Баянжаргалын Дашдаржаа, Хашаат сумын Жаргалант багийн малчин Жамцын Батсуурь, Эрдэнэмандал сумын Хан-Өндөр багийн малчин Жалбуугийн Дарханбаатар, Цэнхэр сумын Орхон багийн малчин Самбуугийн Бадмаагарав, Өгийнуур сумын Тоглох багийн малчин Магсаржавын Отгонбат, Өлзийт сумын Бодонт багийн малчин Жуковын Баатаржин;  

- Баян-Өлгий аймгийн Буянт сумын Хөх эрэг багийн малчин Пийлэнгийн Дарьсүрэн, Бугат сумын 2 дугаар багийн малчин Шамешийн Серик, Сагсай сумын Холагаш багийн малчин Байсолтаны Айып, Цэнгэл сумын 6 дугаар багийн малчин Бакелийн Космос, Алтанцөгц сумын 3 дугаар багийн малчин Тайсалын Шаят, Дэлүүн сумын 6 дугаар багийн малчин Шалейн Жанарбек, Цэнгэл сумын 1 дүгээр багийн малчин Шаривханы Тилек;

- Баянхонгор аймгийн Баян-Овоо сумын Мэргэн багийн малчин Бандихүүгийн Бямбасүрэн, Өлзийт сумын Байн ам багийн малчин Пүрэвийн Лхагваа, Шинэжинст сумын Эрдэнэшанд багийн малчин Хүүхэндуламын Түмэнжаргал, Баянцагаан сумын Дэлгэрэх багийн малчин Цэрэндоржийн Эрдэнэбаяр, Галуут сумын Үнэгт багийн малчин Тэрбишийн Баярсайхан, Баянбулаг сумын Хангал багийн малчин Нанжидзэвгийн Эрдэнэбилэг, Галуут сумын Үнэгт багийн малчин Цэгмидийн Батбаатар, Жинст сумын Хүйс багийн малчин Нэргүйн Батболд, Баянхонгор сумын Шаргалжуут багийн малчин Дамдинсүрэнгийн Батням;  

- Булган аймгийн Хишиг-Өндөр сумын Хүрэмт багийн малчин Ойдовын Батжаргал, Баян-Агт сумын Баянхайрхан багийн малчин Дашнямын Жаргалтогтох, Гурванбулаг сумын Авзага багийн малчин Өлзийбаярын Дашзэвэг, Хутаг-Өндөр сумын Хантай багийн малчин Гаравсүрэнгийн Гантулга, Орхон сумын Бүхт багийн малчин Сурмаажавын Мөнх-Эрдэнэ, Могод сумын Баянгол багийн малчин Бярдамбын Нямдаваа, Сайхан сумын 3 дугаар багийн малчин Найдангийн Батаа, Хангал сумын Сөрт багийн малчин Дорждуламын Лхагвасүрэн;

- Говь-Алтай аймгийн Шарга сумын Улаантуг багийн малчин Хоролын Төмөрбаатар, Бугат сумын Гаханч багийн малчин Эрдэнэсүрэнгийн Төмөрбаатар, Шарга сумын Баянгол  багийн малчин Содномын Тогт, Эрдэнэ сумын Сангийндалай багийн малчин Гомбын Цандагва, Баян-Уул сумын Хүйсийн говь багийн малчин Доржийн Ганболд, Жаргалан сумын Завхан гол багийн малчин Жумбын Батсайхан, Халиун сумын Сүүж багийн малчин Бадамдоржийн Мөнхбаяр, Тонхил сумын  Бүс-Уул багийн малчин Бузанковын Эрдэнэсүрэн;

- Говьсүмбэр аймгийн Сүмбэр сумын 5 дугаар багийн малчин Ганболдын Уранцэнгэл;

- Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын Зулзага багийн малчин Гүнтэвийн Ганболд, Шарын гол сумын Санжинт багийн малчин Хайбарын Азомат, Дархан сумын Малчин багийн малчин Цэвээнжавын Нэмэхжаргал;

- Дорноговь аймгийн Алтанширээ сумын Хаяа багийн малчин Бандийн Ням-Осор, Эрдэнэ сумын 1 дүгээр багийн малчин Гомбын Алтанбулаг, Улаанбадрах  сумын 3 дугаар багийн малчин Нарантогтоолын Ариунболд, Өргөн сумын Баянмөнх багийн малчин Раднаагийн Батчулуун, Дэлгэрэх сумын Аманшанд багийн малчин Доржийн Мягмарпүрэв, Хөвсгөл сумын Жавхлант багийн малчин Лувсаншаравын Нямдорж;

- Дорнод аймгийн Цагаан-Овоо сумын Хүрээт багийн малчин Дамдины Пүрэв, Чойбалсан сумын Сүмбэр багийн малчин Шамбийгийн Намхай, Чулуунхороот сумын Галуут багийн малчин Пүрэвдоржийн Дамдинлхагва, Матад сумын Жаргалант багийн малчин Дуламжавын Цогтбаяр, Цагаан-Овоо сумын Элст багийн малчин Чогсомын Баатархүү;

- Дундговь аймгийн Адаацаг сумын 4 дүгээр багийн малчин Шаравдоржийн Энх-Амгалан, Дэлгэрхангай сумын 4 дүгээр багийн малчин Ишцогийн Баярсайхан, Өндөршил сумын 2 дугаар багийн малчин Намжирмаагийн Чинбат, Эрдэнэдалай сумын 4 дүгээр багийн малчин Хадын Батсайхан, Сайнцагаан сумын Наран багийн малчин Зундуйжамцын Бямбаа, Цагаандэлгэр сумын 4 дүгээр багийн малчин Ренчингочоогийн Амгаланбаатар;

- Завхан аймгийн Дөрвөлжин сумын Тавантолгой багийн малчин Намсрайн Балжинням, Яруу сумын Хэц-Улаан багийн малчин Балдангийн Бадар, Сантмаргаз сумын Баяннуур багийн малчин Намхайн Гүрдорж, Завханмандал сумын Олон түрүү багийн малчин Базарын Санж, Их-Уул сумын Цэцүүх багийн малчин Цэнд-Аюушийн Мягмарсүрэн, Дөрвөлжин сумын Онц багийн малчин Санчиндоржийн Энхболд, Их-Уул сумын Үржил багийн малчин Эрдэнийн Лхагвадорж;
- Орхон аймгийн Жаргалант сумын Дулаан-Уул багийн малчин Бат-Очирын Золбоо;

- Өвөрхангай аймгийн Есөнзүйл сумын Тахилга багийн малчин Зээмэний Цацрал, Бүрд сумын Донгит багийн малчин Ёндонгийн Гэрэлт-Од, Уянга сумын Таац багийн малчин Дорж-Яндагийн Мягмардорж, Өлзийт сумын 1 дүгээр багийн малчин Болоогийн Эрдэнэдалай, Тарагт сумын Хүрэмт багийн малчин Шаарийбуугийн Нямдорж, Хужирт сумын Бэрх багийн малчин Ёндонгийн Дамдингомбо, Гучин-Ус сумын Хөөвөр багийн малчин Цэгмэдийн Дамдинсүрэн, Сант сумын Улаан-Овоо багийн малчин Бямбажавын Батлут, Баян-Өндөр сумын 2 дугаар багийн малчин Дүвчинхүүгийн Батчулуунхүү, Хайрхандулаан сумын Нарт багийн малчин Дамдиндоржийн Уртнасанпүрэв, Хархорин сумын 5 дугаар багийн малчин Лхагваагийн Пүрэвдорж;

- Өмнөговь аймгийн Гурвантэс сумын Баясах багийн малчин Сугирын Гантөмөр, Цогтцэций сумын Билгэх багийн малчин Цэрэндуламын Сүхбаатар, Ханхонгор сумын Хондот багийн малчин Батчулууны Баярхүү, Манлай сумын Өгөөмөр багийн малчин Бадамцэрэнгийн Адъяабаатар, Мандал-Овоо сумын Өтгөн багийн малчин Буянхүүгийн Хадбаатар, Ханбогд сумын Гавилууд багийн малчин Гэндэнгийн Бооюу, Булган сумын 1 дүгээр багийн малчин Дашнямын Энхбаатар;

- Сүхбаатар аймгийн Мөнххаан сумын Бүрэнцогт багийн малчин Сүхээгийн Алтансүх, Эрдэнэцагаан сумын Хонгор багийн малчин Шаравын Хас-Эрдэнэ, Баяндэлгэр сумын Баян багийн малчин Бэгзсүрэнгийн Батцогт, Онгон сумын Нүдэн багийн малчин Цэвэгийн Батбаяр, Наран сумын Гүн худаг багийн малчин Жамбын Гомбодорж, Асгат сумын Их-Уул багийн малчин Мажигсүрэнгийн Баатарчулуун, Баруун-Урт сумын 8 дугаар багийн малчин Тогоочийн Төмөрмөнх, Дарьганга сумын 4 дүгээр багийн малчин Шарбандийн Эрдэнэ-Очир;

- Сэлэнгэ аймгийн Ерөө сумын 1 дүгээр багийн малчин Жигээгийн Батбуян, Орхонтуул сумын 1 дүгээр багийн малчин Пүрэвийн Санж, Түшиг сумын Ар нуга багийн малчин Пэрэнлэйн Отгон-Эрдэнэ, Баруунбүрэн сумын Ивэн багийн малчин Дорждамбын Октябрь, Баянгол сумын Баян багийн малчин Бямбаагийн Цэгмэд;
- Төв аймгийн Баянцагаан сумын Алтат багийн малчин Цэрэнцогзолын Ширнэнбадрах, Алтанбулаг сумын Алтан-Овоо багийн малчин Хэнмэдэхийн Нямдорж, Эрдэнэсант сумын 2 дугаар багийн малчин Тотийн Энхбаатар, Архуст сумын Нарст багийн малчин Очирбатын Ганхуяг, Сэргэлэн сумын Баянбүрд багийн малчин Рэнцэнгийн Дашдаваа, Лүн сумын 1 дүгээр багийн малчин Чулууны Гантөмөр, Эрдэнэсант сумын 4 дүгээр багийн малчин Гомбосүрэнгийн Даваадорж, Аргалант сумын Хөшөөт багийн малчин Жамъяны Отгонбаатар, Угтаалцайдам сумын Харчулуут багийн малчин Дашзэвэгийн Баянмөнх, Баян-Өнжүүл сумын Бараат багийн малчин Махбалын Отгонбилэг;

- Увс аймгийн Өлгий сумын Чаргат багийн малчин Бундаагийн Лхагваа, Завхан сумын Хяргас нуур багийн малчин Сайжрахын Нанзад, Наранбулаг сумын Улаан-Үзүүр багийн малчин Баттулгын Ууганбаяр, Тэс сумын Булгийн-Өндөр багийн малчин Дашзэвэгийн Мөнхбаяр, Тариалан сумын Хархираа багийн малчин Нүүдэлийн Батбуян, Зүүнговь сумын Өгөөмөр багийн малчин Лувзангийн Чимэд-Очир, Хяргас сумын Хангай багийн малчин Баттогтохын Цэнгэнбаяр, Ховд сумын Шивэр багийн малчин Басангийн Хөөхуяг, Цагаанхайрхан сумын Даланхуруу багийн малчин Норжавын Дорж, Давст сумын 3 дугаар багийн малчин Баянзулын Баян-Очир, Зүүнхангай сумын Баянгол багийн малчин Даньхүрэлийн Тогтохбат;

- Улаанбаатар хотын Багануур дүүргийн 4 дүгээр хорооны малчин Шийрэвийн Батсайхан;

- Ховд аймгийн Чандмань сумын Баянхайрхан багийн малчин Доржийн Анхбаяр, Мянгад сумын Баянбулаг багийн малчин Лхамсүрэнгийн Пүрэвсан, Дарви сумын Дэлгэр багийн малчин Галсандоржийн Ганбаатар, Булган сумын Алагтолгой багийн малчин Аэрфаланы Баатархуяг, Зэрэг сумын Гүвээ багийн малчин Баатарын Хүрэлдовчин, Мөнххайрхан сумын Алаг багийн малчин Шаравын Төмөрхуяг, Манхан сумын Баянгол багийн малчин Бовоогийн Болдоо, Дуут сумын Хөх бэлчир багийн малчин Самдангийн Даваахүү, Эрдэнэбүрэн сумын Баянгол багийн малчин Янживын Өлгийсайхан;

- Хөвсгөл аймгийн Бүрэнтогтох сумын Бүрэнхаан багийн малчин Дашдаваагийн Лхагвасүрэн, Цагаан-Уул сумын Тосон багийн малчин Баттөмөрийн Насанбуян, Шинэ-Идэр сумын Баянзүрх багийн малчин Сандавын Ган-Эрдэнэ, Их-Уул сумын Асгат багийн малчин Ламжавын Батбилэг, Цэцэрлэг сумын Жаргалант багийн малчин Тогоонтөмөрийн Бадарч, Галт сумын Хужирт багийн малчин Лхагварагчаагийн Сандуйжав, Төмөрбулаг сумын 1 дүгээр багийн малчин Маанийн Даваахүү;

- Хэнтий аймгийн Баянхутаг сумын Цантын хоолой багийн малчин Рашийн Насанбат, Дархан сумын Дотуур булаг багийн малчин Наваанлувсангийн Гэрэлбадрах, Хэрлэн сумын 8 дугаар багийн малчин Дугаржавын Энхболд, Батноров сумын Баянбулаг багийн малчин Оросын Төмөрбаатар, Батноров сумын Эрдэнэчандмань багийн малчин Сандагдоржийн Батсуурь, Дадал сумын Онон багийн малчин Мягмарын Мөнхтөр, Галшар сумын Сангийн далай багийн малчин Дэрийлаагийн Лхагвасүрэн, Өмнөдэлгэр сумын Хэнтий багийн малчин Гомбын Александр, Баянмөнх сумын Баянбулаг багийн малчин Тэрбишийн Энхболд, Дэлгэрхаан сумын Долоод багийн малчин Энхбаатарын Амгаланбаяр нарыг шалгарууллаа.

“Улсын хошой аварга малчин өрх”-өөр:

- Архангай аймгийн Батцэнгэл сумын Дэл багийн малчин Лхагвасүрэнгийн Айлтгүйбаатар;
- Баян-Өлгий аймгийн Алтай сумын 5 дугаар багийн малчин Гончигийн Сүх;
- Булган аймгийн Дашинчилэн сумын Доргонт багийн малчин Доржийн Лавмэдэх;
- Говь-Алтай аймгийн Бугат сумын Биж багийн малчин Мангалжавын Бямбаа;
- Говьсүмбэр аймгийн Баянтал сумын 2 дугаар багийн малчин Цэрэндоржийн Доржсүрэн;
- Дорнод аймгийн Хөлөнбуйр сумын Батхаан багийн малчин Шагдарын Шаравжамц;
- Өвөрхангай аймгийн Баянгол сумын 3 дугаар багийн малчин Чойсүрэнгийн Отгонбаатар;
- Сүхбаатар аймгийн Түвшинширээ сумын Дэлгэрхаан багийн малчин Цэгмидийн Мижиддорж;
- Сэлэнгэ аймгийн Мандал сумын 1 дүгээр багийн малчин Гүндвайгийн Ансей;
- Төв аймгийн Алтанбулаг сумын Алтан-Овоо багийн малчин Сандагдоржийн Даваасамбуу;
- Ховд аймгийн Үенч сумын Жаргалан багийн малчин Хинатын Бөрбай;
- Хөвсгөл аймгийн Бүрэнтогтох сумын Туяа багийн малчин Очирын Цэнд-Аюуш;
- Хэнтий аймгийн Баян-Овоо сумын Сүмбэр багийн малчин Хишигдуламын Намсрайжав нарыг шалгарууллаа

“Улсын аварга саальчин”-аар:
- Архангай аймгийн Булган сумын Тусгалт багийн саальчин Бадамдашийн Батцэцэг;
- Баянхонгор аймгийн Баянлиг сумын Хатансуудал багийн саальчин Рэндоогийн Нансал;
- Говь-Алтай аймгийн Тайшир сумын Галуут багийн малчин Нямбуугийн Алтанцэцэг;
- Өвөрхангай аймгийн Бат-Өлзий сумын 4 дүгээр багийн саальчин Доржхорлоогийн Тогоо;
- Дундговь аймгийн Гурвансайхан сумын Гурвансайхан багийн саальчин Дашдаваагийн Хорлоо;
- Хэнтий аймгийн Мөрөн сумын Зөөлөн багийн саальчин Жамсрандоржийн Сэржмядаг нарыг шалгарууллаа.

“Улсын аварга фермер”-ээр:

- Дархан-Уул аймгийн Дархан сумын фермер Гончигсүрэнгийн Болор-Отгон;
- Орхон аймгийн Баян-Өндөр сумын фермер Нэргүйн Дэлгэрсүрэн;
- Сэлэнгэ аймгийн Хушаат сумын фермер Сүхээгийн Сүхдаваа;
- Төв аймгийн Баяндэлгэр сумын фермер Жадамбын Баттөгс;
- Улаанбаатар хотын Сонгинохайрхан дүүргийн фермер Баяраагийн Төгс-Эрдэнэ нар шалгарлаа.

“Улсын аварга тариаланч хамт олон”-оор:

- Архангай аймгийн Төвшрүүлэх сумын “Багахангай” ХХК;
- Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын “Улаанбуудайн эх газар” ХХК;
- Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын “Гарааны Дархан элит” ХХК;​
- Орхон аймгийн Жаргалант сумын “Бүтлийн ундрага”  ХХК;
- Сэлэнгэ аймгийн Цагааннуур сумын “Атар трейд” ХХК;
- Сэлэнгэ аймгийн Орхонтуул сумын “Суварган тамир” ХХК;
- Сэлэнгэ аймгийн Түшиг сумын “Бооцын тариа” ХХК;
- Сэлэнгэ аймгийн Зүүнбүрэн сумын “Арвин хур” ХХК;
- Төв аймгийн Цээл сумын “Шинэ залуучууд” ХХК;
- Төв аймгийн Заамар сумын “Тосон овоот хайрхан” ХХК;
- Хөвсгөл аймгийн Эрдэнэбулган сумын “Энхбулган” ХХК;
- Хэнтий аймгийн Баян-Адарга сумын “Дацан-Агро” ХХК тус тус шалгарлаа.

“Улсын аварга тариаланч”-аар:

- Баян-Өлгий аймгийн Алтанцөгц сумын иргэн Жанасын Майлыбай;
- Булган аймгийн Хутаг-Өндөр сумын иргэн Дүүрэнгийн Мөнхбаатар;
- Говь-Алтай аймгийн Халиун сумын иргэн Баярчулууны Галсанбар;
- Дархан-Уул аймгийн Орхон сумын иргэн Мягмарсүрэнгийн Мөнхбаяр;
- Дорноговь аймгийн Даланжаргалан сумын иргэн Лувсанжамбаагийн Лувсанпүрэв;
- Завхан аймгийн Улиастай сумын иргэн Доржпаламын Цагаанхүү;
- Орхон аймгийн Жаргалант сумын иргэн Чойндонгийн Оюунцэцэг;
- Өвөрхангай аймгийн Арвайхээр сумын иргэн Нямдоржийн Бадамханд;
- Сэлэнгэ аймгийн Жавхлант сумын иргэн Жавзангийн Отгонбаатар;
- Төв аймгийн Батсүмбэр сумын иргэн Цагаачийн Баасанхүү;
- Төв аймгийн Борнуур сумын иргэн Бямбаагийн Атартунгалаг;
- Увс аймгийн Улаангом сумын иргэн Баазарын Батсүх;
- Ховд аймгийн Буянт сумын иргэн  Долдойн Аманжол;
- Ховд аймгийн Жаргалант сумын иргэн Мижиддоржийн Цэцэгсүрэн;
- Ховд аймгийн Мянгад сумын иргэн Баттогтохын Отгонтөгс;
- Хэнтий аймгийн Хэрлэн сумын иргэн Долгорын Чимгээ;
- Булган аймгийн Сэлэнгэ сумын “Ингэттолгой” ХК-ийн механикжуулагч Даваасүрэнгийн Батбаяр;
- Дархан-Уул аймгийн Хонгор сумын “Цайдам өгөөж” ХХК-ийн механикжуулагч Нямцэрэнгийн Болдбаяр;
- Сэлэнгэ аймгийн Ерөө сумын “Их шинэстэй” ХХК-ийн механикжуулагч Хувцагааны Нарангэрэл;
- Сэлэнгэ аймгийн Баянгол сумын “Баян шинэ зам” ХХК-ийн механикжуулагч Мандирын Алтангэрэл;
- Хөвсгөл аймгийн Тариалан сумын “Шижир говь” ХХК-ийн механикжуулагч Ванчинсүрэнгийн Батбаяр нар тус тус шалгарлаа.

Мал аж ахуйн салбарт олон жил тогтвортой, үр бүтээлтэй ажиллаж, туслах болон залуу малчдад мал маллах арга туршлагаа зааж сурган тэднийг малжуулсан, малынхаа чанарыг сайжруулж нэг малаас авах ашиг шимийг нэмэгдүүлсэн, орон нутгийнхаа хөгжилд тодорхой хувь нэмэр оруулж байдаг манлайлагч малчид, газар тариалангийн салбарт тогтвортой амжилт гаргаж бусдыгаа хошуучилж байгаа Улсын аварга тариаланч хамт олон, улсын аварга тариаланч нарыг ийнхүү тодрууллаа.